Kategóriák
 
 
 
 
 
2022.07.06 [15:19]
Higiénia a természetben

Nagyon fontos dolog a jó útvonalterv vagy a megfelelően összeállított felszerelés, amit magaddal viszel. Az alvással vagy főzéssel kapcsolatos alapvető dolgokon kívül van egy fejezet, amely ugyanolyan fontos, és gyakran figyelmen kívül hagyják. Ez a higiénia.

A higiéniát ottthon természetesnek tartjuk. Reggel felkelünk, lezuhanyozunk, fogat mosunk, WC használat után mindig jutunk meleg, tiszta vízhez és szappanhoz. Így van ez az ételekkel is, amiket lehetőségünk van az edényekkel együtt jól elmosni. Annak ellenére, hogy az ember a sterilitás viszonylagos megszállottja, teljesen másképp viselkedik túrázás vagy bármilyen természeti tevékenység során.

A higiéniát nem szabad túlzásba vinni, de ugyanakkor nem is szabad elhanyagolni. Egy dolog a személyes kényelem vagy az aromák, amelyeket a táborozótársaidnak el kell szenvedniük. De a második dolog a penészgomba a bőrön vagy más bőrgyógyászati ​​problémák vagy a bélvírus, amelyet az élelmiszerben lévő baktériumok okozzák és gyakran hidegrázással és izomfájdalommal jár.

A természetben való tartózkodás során a megfelelő higiénia nem csak kényelem kérdése, hanem közvetlenül az egészségre is kihat, elhanyagolása esetén pedig maradandó egészségügyi következményekkel, extrém esetben halállal is járhat.

Tehát nézzük meg közelebbről, hogyan lehet kezelni ezt a problémát, hogy mindig egészségben és kényelemben élvezhesse tevékenységét. Először a beszerezhető dolgokkal kezdjük, majd később a természetből származó alternatív módszereket is megvizsgáljuk.



A kálium-permanganát bármelyik gyógyszertárban megtalálható. Vízzel hígítható oldat, amely segít megszüntetni a láb gombás betegségeit. A víz fertőtlenítésére is használják. Lila színűvé válik.

A lista hosszúnak tűnik, de többnyire apró dolgokról van szó, amelyek nem foglalnak sok helyet. Varrókészletet is csomagolhat, ha valamit javítania kell a ruháján.

A higiéniai segédeszközök természetes alternatívái

Toalett papír

Valószínűleg nem kell részletezni a fontosságát. Elsődleges céljai mellett használható:

  •         tűzgyújtás
  •         fültisztító pálca vége
  •         a fogak felületének tisztítása
  •         zsír eltávolítása az edényből
  •         mechanikai vízszűrés

Alternatívák

A WC-papír helyettesítésére használhat olyan növények nagy leveleit, mint a bojtorján (Arctium), a kukoricahéját, akár zölden (puhább), akár szárítva, fűféléket vagy útifű leveleit (Plantago major). A világ számos népe használja a vizet elsődlegesen az intim helyek tisztítására. Csak akkor a legjobb választás, ha van ideje és elegendő folyóvíz.

skorocel širokolistý
Széles levelű útifű

Fülpiszkáló

A fülzsír folyamatosan keletkezik és eltömíti a hallójáratot. Az eldugult fülek nem csak a kölcsönös kommunikáció kérdése. A jó hallás nagyon fontos a természetben. Segít a forráskeresésben és a helyzet áttekintésében, ahol a tiszta fülek figyelmeztetnek a folyó vízre és a közvetlen közelben lévő állatok mozgására is. A fültisztításon kívül alkalmasak apró sebek tisztítására vagy a szennyeződések eltávolítására felszerelések, fegyverek nehezen elérhető sarkaiból.

Alternatívák

Ha elfogy a fülpiszkáló, több alternatíva is lehetséges. A legegyszerűbb egy papírzsebkendő vagy WC-papír. Tekerje vékony tekercsbe és csavarja a fülbe.

Hatékonyabb főlpiszkálót készíteni bottal. Vegyünk egy hosszú puha fát, például fűzfát és formázzuk vékony, sima nyársra. Győződjön meg arról, hogy a fülbe helyezett vége tompa és éles szélektől mentes. Tekerje be egy darab ruhával vagy vattával.

Vatové tyčinky do uší vyrobené z rastlín

Mindig legyen óvatos a tisztítás során. A beszakadt dobhártya nem vicces és maradandóan károsíthatja a hallását. Ezenkívül ellenőrizze, hogy a nyárs végén lévő tampon jól tart-e, nehogy elcsússzon és elzárja a hallójáratot. 

Női higiénia

Hölgyek számára természetes téma. Uraim, legyünk úriemberek és vegyük tudomásul, hogy ez a téma minket is érint. Partnereink kényelme és biztonsága prioritásnak kéne hogy legyen.

Természetesen a legtöbbünk először a betétekre és a tamponokra gondol. Hátizsákba csomagolt néhány darab sosem árt. Különböző felhasználásuk van. Segítenek lelassítani a vérzést, elfedik a bőrön lévő horzsolásokat vagy rétegként egy rögtönzött szűrőként is használható víztisztításhoz. Én mindig hordok magamnál tampont a tűzgyújtáshoz. A műanyag csomagolás jól ellenáll a víznek és kicsomagolás után néhány szikra után meggyullad. 

A természetben azonban a tampon és betét nem a legjobb ötlet a menstruáció alatt. A probléma elsősorban a használtakban van. Az erős szagú vér és a hormonkeverék vonzza a környező ragadozókat és a káros rovarokat. Nagy probléma megszabadulni tőlük. Eltemetésük nem old meg semmit és csak több hulladék keletkezik a természetben. Elégetésük sem jó megoldás. Gyakran előfordulhat, hogy nem áll rendelkezésre tűz sem.

A problémát legjobban menstruációs kehely oldja meg. Ez egy szilikon kehely, belső tartállyal. Nem korlátozza a mozgást, így ideális túrázáshoz, aktívabb mozgáshoz. Ugyanakkor nem cserélik, hanem tisztítják, így nem keletkezik hulladék, és nem kell cserét magával vinnie. Öblítéssel és tiszta vízben forralással sterilizálják.  

Általában az intim területeket tartsa a lehető legtisztábban. Csomagoláskor ne spóroljunk a tartalék fehérneművel és viseljünk lazább nadrágot, amely megakadályozza a bemelegedést. Ideális az intim területek megmosása akkor, amikor csak lehetséges. De ügyeljen az álló vízre vagy a folyókra, különben penész- és gombafertőzést kaphat el. A levelekkel vagy fűvel való törlés is hasonló hatással járhat.

Otthon felejtett fogkefe vagy fogpaszta? Ezek az alternatíváik

Kevés kellemetlenebb dolog van, mint egy gyulladt ideg vagy egy törött fog, amikor a legközelebbi fogorvos mérföldekre van. De mit tegyünk, ha kifogy a fogkrém, vagy elveszíti a fogkeféjét?

Alternatívák

Fogmosáshoz nem feltétlenül kell megállni, séta közben kényelmesen tisztíthatjuk. Abban az esetben, ha elveszítené a fogkeféjét, léteznek természetes helyettesítői. Az egyik egy friss gally. A végét megtisztítjuk a kéregtől és két kő között összetörjük. Szedje szét szálaira és kész is van a fogkefe.

Ne felejtse el a fogak közötti területet sem. Csomagoljon be fogselymet is. Jobb, mint egy fogpiszkáló, és számos felhasználása van. Vészhelyzetben horgászzsinórként is használható kisebb halak kifogására vagy cérnaként ruházat és felszerelés javításához. 

Ha elfogy a fogkrém, több lehetőség közül választhat.

  • Szén – finomra őröljük és kevés vízzel elkeverjük. A kapott pasztával mosson fogat. A fekete fogakat könnyedén leöblítheti vízzel. A faszén eltávolítja a lepedéket a zománcról és eltávolítja a baktériumokat az ínyről.

Drevené uhlíky

  • Szódabikarbóna – akárcsak a szén, adjon hozzá egy kis vizet és mosson fogat a pasztával. Tisztítás után ne felejtse el alaposan kiöblíteni. Az eredmény enyhén habos lehet, de remekül tisztít. Hosszú távú alternatívaként azonban nem alkalmas, károsíthatja a zománcot.

  • Sós víz – keverjen össze több sót vízzel, hogy sűrű oldatot kapjon. Ezzel az oldattal öblítse ki fogait. A só elpusztítja a mikrobákat és a baktériumokat. Fontos, hogy ne gargalizálja vagy nyelje le az oldatot. Ilyen koncentrációban a sós víz károsíthat és veseproblémákat vagy kiszáradást okozhat.

  • Salvadora Persica -   Közel-Keletről származó növény, amely Afrikában elterjedt. Lerágott gyökereit évezredek óta használták fogak tisztítására és már az ókori Babilonban is ismerték. Sok ásványi anyagot, vitamint tartalmaz, fehérítő hatása van. Ideális fogmosásra menet közben és vízhiányban.

Körömápolás

A beszakadt köröm nemcsak fájdalmas, hanem fertőzéseket is okozhat és kellemetlen rovarokat is odavonzhat, különösen trópusi környezetben. Legrosszabb a lábfejen, ahol megnehezíti a járást és sokkal nagyobb a fertőzésveszély. A körmök alatti szennyeződés beszennyezheti az élelmiszereket és a tiszta vizet, ami más betegségekhez is vezethet. 

Mindig tartsa tisztán a körmei, és mossa meg minden igény után, valamint élelmiszerek kezelése előtt. Könnyebb röviden tartani a körmöket, mint a makacs szennyeződéseket eltávolítani. Ideálisak a kis ollók, amiket elsősegélynyújtáshoz is használhatóak vagy a körömreszelők. Ha nincs reszelőd, lapos kövön csiszolhatod a körmeidet. Ne rágd le őket. A baktériumok bejutnak a szájába és apró sebeket okozhat az ujjain, amelyeken keresztül a fertőzés bejuthat be a vérbe.

Hajápolás

Hátizsákodba csomagolj hajkefét is. Segít kifésülni a fák és bokrok maradványait. Segítségével megakadályozza a hajcsomók kialakulását és megakadályozza a nem kívánt rovarbérlők létrejöttét. Ez nem csak a hajra vonatkozik, hanem a szakállra is.

Alternatívák: 

Ha nincs keféd, készíthet egy fésűt. Szüksége lesz egy lapos, hosszabb fadarabra. Vegyünk egy elszenesedett, fekete végű fadarabot és egy darab egyenes nádszálat. A fa ceruzaként a nád pedig vonalzóként fog szolgálni. A fadarabot hosszában ossza két egyenlő részre és az alsó részen hozzon létre  fogakat aszerint, hogy milyen vastagnak szeretné a fésűt. Vágja ki minden második fogát, és megszületett a fésű.

Minden nap mossa meg a fejét, még ha csak tiszta vízzel is. Távolítsa el a port és a zsír egy részét a hajából és a bőréről. Ezzel egyidejűleg csökkenti a hajába került tűz füstjének szagát.

Muž umývajúci si tvár v horskom potoku

Ha nincs szappanunk, készítsünk tisztítópasztát. Ez ugyanaz a recept, mint a fogak esetében, vagyis zúzott hamu vagy szódabikarbóna. Óvatosan vigye fel a pasztát és masszírozza be a bőrbe. Öblítse le a fejét, amíg ki nem mossa a tisztítópaszta maradékát a hajából.

Ha hosszabb a hajad, hordd befonva. Ez a legjobb megoldás arra, hogy rendben tartsa haját, ugyanakkor nem is  fog zavarni. Ha nincs hajgumija, akkor egy hosszú vékony madzag is jól jöhet. Az emberek évezredekkel ezelőtt is fonták a hajukat egy hosszú bőrdarab segítségével.

Dezodorok és szúnyogriasztók

Ha elfogy a szúnyogrisztó, használhatja az alábbi alternatívák egyikét.

Törjünk össze egy hagymát vagy fokhagymát és dörzsöljük be vele a testünket, hogy elriasztja a szúnyogokat. Valószínűleg élete szerelmét nem így fogja megtalálni, de nem kell tartani a vámpíroktól és a szúnyogoktól sem.

A füst közelében való tartózkodás is segít. Nem feltétlenül kell tábortűznek lennie. A tábor körül füstölgő fáklyákat is elhelyezhet. Vegyünk egy darab egyenes fát, elég hosszút ahhoz, hogy a talajba nyomva felérjen a válláig. Vágja ketté a végét és tegyen bele tömörfa darabokat úgy, hogy tollaslabda kosár alakját alakítsd ki. Tegyen egy nagy darab forró szenet a közepébe, és helyezzen nedves mohát a tetejére. A keletkező füst elriasztja a környező rovarokat. Cserélje ki a szenet mohával, ha szükséges.

Kempingový oheň v pozadí kempingový stan s gitarou

Viszonylag hatásos egy zacskó édesköménymag szárított zsályával. Mindkét összetevőt egy gyufásdoboz méretű vékony vászonzacskóba öntjük. Készítsen több ilyen táskát és helyezze el őket a zsebében és a hátizsákja körül. Az illatát hamar meg lehet szokni, én személy szerint szeretem. A közvetlen közelben lévő szúnyogokon fejti ki hatását, de mocsarakban kevésbé hatékony, a nagyobb rovarkoncentráció miatt.

Legnagyobb vészhelyzetben sárral dörzsölje be magát. A legideálisabb az agyag.

Kedvenc dezodorja helyett rendszeresen mossa meg hónalját szappannal. Az illatosított dezodorok olyan összetevőket tartalmaznak, amelyek vonzóak a rovarok számára. Az izzadt, dezodor szagú ruhák még a bogarakat is jobban vonzzák, mint a klasszikus izzadt ruhák. Még a környező állatok is erősebben érzik majd magát. Az izzadás csökkentésében segít a lazább, légáteresztő ruházat, amely alatt jobban áramlik a levegő.

A dezodor helyettesítésére használhatunk sópasztát (a sóhoz adjunk néhány csepp vizet, hogy granulált pasztát készítsünk, amelyet a hónalj alá dörzsölünk), szódabikarbónát (ugyanaz az eljárással, mint a sóval) vagy zúzott szenet. A szén feketére festi a hónaljat és a ruhákat, de egyben ellátja feladatát.

Fürdőszivacs

Az egyik legjobb dolog, amit a személyes higiéniához csomagolhat, egy fürdőszivacs. Ha nincs lehetősége rendszeres fürdésre a második legjobb megoldás a szivacsos mosakodás. Egy kisebb törölköző is jól használható. Ha természetes forrásból származó vizet használ és nem közvetlenül sziklából folyik, mindig forralja 10 percig használat előtt, hogy megbizonyosodjon arról, hogy nem tartalmaz baktériumokat. Ez a módszer gyors, egyszerű, kevesebb vizet használ el és gyakorlatilag bárhol mosakodhat, ahol táboroz. Szivaccsal az érzékenyebb helyeket is megmoshatja és jól eltávolítja a zsírt a bőrről.

A luffa szivacs nagyszerű természetes alternatíva lehet. A Luffa a sütőtök egyik fajtája, uborkára vagy cukkinire hasonlít. Beérése után természetes szivacská alakul, amelyet mosogatáshoz vagy személyes higiéniához használhat. Előnye, hogy ha ottfelejti valahol a természetben, akkor nem keletkezik hulladék, mivel tisztán természetes anyag.

Lufa - špongia z tekvice

Fertőtlenítés

Csomagoljon be egy tubus géles fertőtlenítőszert. Nem mindig lehetséges kezet mosni és ez különösen fontos lesz, miután elvégezte a szükségleteit. A piszkos kéz beszennyezheti az ételt és az ivóvizet, kellemetlen emésztési problémákat vagy gyulladást okozhat a bőrön lévő sebekben. A géles fertőtlenítés elpusztítja a baktériumok 99%-át.

A tiszta alkohol is jól működik alternatívaként. A kézen kívül tárgyakat is sterilizálhatunk vele, ami különösen hasznos elsősegélynyújtásként tű vagy szike tisztításához. Ha nincs más eszköze, tegyen néhány cseppet egy ruhadarabra vagy vattára és kezelje vele a sebek és kisebb horzsolások környékét, mielőtt bekötözi vagy tapaszt helyezi fel. Az alkoholos törlőkendő minden jó elsősegély-készlet alapja. Ezért indulás előtt győződjön meg arról, hogy van elegendő belőlük az elsősegély-készletben.

Lábak

Bármilyen túrázás vagy terep megerőltető a lábaknak.A veszélyt nem csak a csúszós kövek jelentik, hanem maga a páratartalom is. Kezdje a megfelelő lábbeli kiválasztásával. A cipő nem lehet túl szoros, hogy ne akadályozza a véráramlást a lábban, ugyanakkor ne legyen túl laza, hogy biztos legyen a lépésében és ne veszélyeztesse a boka sérülését.

  • vegye le a cipőjét és szellőztesse ki a lábát, amikor csak alkalma adósik rá
  • ha nem tudod levenni a cipődet, akkor legalább rövidebb megállások alkalmával oldd ki
  • ne spórolj a tartalék zoknival és nyugodtan cseréld le naponta kétszer, hogy a lábad a lehető legszárazabb maradjon
  • mossa meg a lábát tiszta vízben, amikor csak lehetősége van rá
  • tartsa levágva a körmét

Ruha javítása

Egy másik dolog, ami nem hiányozhat, egy kis varrókészlet a ruhák javításához. Nyilván nem a higiéniával van összefüggésben, de van összefüggés. A bőr az anyag lyukain keresztül ki van téve esőnek, napsütésnek és a rovarok csípésének. Nagyobb az esélye annak, hogy sziklákon mozogva, bokrokon áthaladva karcolásokat szerez és a nedvesség bejut ruhája alá.

Kisebb sérülések javítása nem tart sokáig. Tehát javítsa meg őket, mielőtt nagyobbak lesznek. Így megáll egy kicsit és jobban körülnézhet vagy hallgathatja a környező hangokat a javítás során. Az esti tűz mellett is remek tevékenység.

Az edények tisztítása

Nem biztos, hogy egyszerű az edényeket mindig tisztán, ételmaradéktól és koromtól mentesen tartani, különösen akkor, ha nem nincsa közelben nagy mennyiségű víz. Tehát ne felejtsen el egy mosogatószivacsot a csomagoláskor. A szivacsot helyettesítheti egy csomó mohával vagy szalmával.

Muž s kempingovým riadom v ruke pri jazere

Ezeket a szabályokat tartsa be:

Ne használjon mosogatószert. Beszennyezi az ivóvizet és súlyosan károsíthatja a helyi ökoszisztémát. Helyettesítőként jól használható a finom homok és a zúzott hamu, amely eltávolítja a zsírt és a rásült ételmaradványokat. Vigyen fel egy keveset az edényre és dörzsölje, amíg a szennyeződés el nem távolodik. Szükség szerint változtassa a keveréket, és a végén alaposan öblítse le tiszta vízzel.

Ha nincs elegendő víz, először szárazon tisztítsa meg. A hamu és a száraz fű jól felszívja a zsírt és mechanikusan távolítja el a nagyobb szennyeződést. Kis mennyiségű vízzel csak a maradék szennyeződéseket távolítja el.

A baktériumok elpusztítására az edény belsejét forralja ki. Hagyja forrni a vizet legalább 10 percig a buborékok megjelenésétől számítva.

Ne hagyjon ételmaradékot az edényben. Rovarokat és állatokat vonzza a közelből. A nagy vadállatok akár több kilométer távolságból is érezhetik az ételszagot. Ha szükséges, vigye az ételt legalább 200 méterre a tábortól, tegye egy zsákba, és húzza fel egy fára egy kötélen. Kösse a kötelet egy nehezebb fához, és dobd át a fán lévő magas ágra. Így kap egy csigát, és nem kell feleslegesen felmászni a fára.

Alapvető tanácsok a végére.

  • Ne spóroljon a tartalék fehérneművel és zoknival.
  • Indulás előtt mindig gondosan ellenőrizze a készletét és különösen az elsősegély-készlet tartalmát.
  • Az extra fontos dolgokból csomagoljon mindig egyel többet. Például gyógyszerek, csipesz, szappan.
  • Tartsa az ételt a tábortól elkülönítve. Főleg az el nem fogyasztott maradékokat. Vigye ki őket egy zsákban a tábortól kb. 200 méterre lévő fához.
  • Tartsa be a rendszeres higiéniai rutint, például fésülködjön, mosson fogat vagy vegen egy szivacsos fürdőt.
  • Viseljen lazább ruházatot, hogy jobb légáramlást biztosítson alatta.
  • Rétegezve öltözködjön. Viseljen több vékony réteget. Így az aktuális igényeknek megfelelően öltözhet és vetkőzhet, így megelőzheti a test szükségtelen túlmelegedését vagy éppen ellenkezőleg a kihülést.
  • Vigyen egy kisebb lapátot a latrinához. Áss egy latrinát néhány tíz méterre a kempingtől. Mérete a csoport méretétől és attól függ, hogy mennyi ideig szeretne maradni. Mindig jól jelölje meg a széleit, és egyenes fával bélelje ki, hogy senki, beleértve az állatokat is, hogy ne essenek bele. Az éjszaka a helyszínt vegyilámpa felakasztásával jelőlheti vagy vezetőkötelet húzhat ki a kempingtől. Mindig adjon hozzá egy kis földet használat után. Indulás előtt mindig temesse vissza a latrinát. Ez nem csak biztonságos, hanem alapvető tisztesség is.
  • Ha nem tudja kimosni a piszkos ruhákat és a tiszta ruha elfogyott, akkor kifordítva viselje.
  • Mossa ki kézzel a koszos ruhadarabokat, amikor csak alkalma adódik rá. A ruha az út közben is könnyedén megszárad hátizsákra vagy  hosszú pálcára akasztva.
  • Mindig vegye le cipőjét, mielőtt belép a sátorba.
  • Mielőtt befeküdne a hálózsákba, vegyen fel tiszta ruhát. Napközben ne viselje az éjszakai tartalékot, hogy legyen mit felvennie.
  • Vegye le a cipőjét, vagy legalább lazítsa meg a cipőfűzőjét, ha megáll egy kicsit. A lábak így megpihennek és az izzadság egy része elpárolog.
  • Ne hagyja a vérrel szennyezett tárgyakat heverni a tábor környékén. Egyrészt a hulladék nem tartozik a természetbe és vonzza a ragadozókat és a kellemetlen rovarokat. A használt tapaszokat vagy kötszereket megfelelően égesse el tűzben.
 

Új hozzászólás:

...

Válasz hozzáadása hozzászóláshoz:

... Mégse
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Teljes (asztali) verzió