Kategóriák
 
 
 
 
 
2022.01.25 [09:27]
12 érdekesség a zászlókról

Azt gondolhatnánk, hogy nem létezik sok érdekes tény a zászlókról, és csak az ország azonosítására és képviseletére szolgálnak. Hát ez nem így van. A zászlók rejtett tudnivalókat hordoznak magukban,  nem csak a színekről, formákról és mintákról szólnak. Gondolkozott már azon, hogy valójában miért készülnek a zászlók egy bizonyos módon? Tudja, mi is az a vexikológia? Ha érdekeli, és többet szeretne tudni erről, olvassa el 12 meglepő tényt a világ zászlóival kapcsolatban.

1. Nepál atipikus zászlaja

Nepál zászlaja valóban egyedülálló. Különlegessége az a tény, hogy a világ egyetlen zászlójaként nem négyszögletes . A zászló két háromszög alakzatból áll, amelyek egymásra helyezve alkotják az állam zászlaját. Figyelemre méltó formája mellett a zászló színeiben is rejt némi szimbolikát. Bíborvörös háttere a bátorságot, a zászlót szegélyező kék sáv pedig magát a békét jelképezi. Minden háromszögben  félhold és egy-egy nap szimbólum található. Ezt a zászlót hivatalosan 1962-ben hozták létre.

Nepál zászlaja


2. A világ legrégebbi zászlója

Az országok már évek óta zászlókat használnak képviseletükre, de az országok fejlődésével ezek mindig változntak a történelem folyamán. Dánia azonban kivétel. Ez rendelkezik a világ legrégebbi zászlajával, amelynek kialakítása 1219-re tehető. Hivatalosan azonban először 1625-ben használták, és a mai napig szolgálja az országot. A zászló piros hátteret tartalmaz egyetlen vízszintes és függőleges fehér csíkkal a zászló közepén, melyek együtt keresztet alkotnak. Dániában a zászlót „ Dannebrog ” néven is ismerik, ami „ dán anyagot ” jelent.

dán zászló

3. Négyzet alakú különleges zászlók

Mindössze két zászlót találunk a világon, amelyek szokatlan négyzet alakúak . Ezek egyike Svájc zászlaja. Gyakran összekeverik a Vöröskereszt által használt orvosi zászlóval. Svájc hivatalosan 1889 óta használja a zászlót, amelynek egy vörös négyzet és egy fehér kereszt található a közepén. A Vatikán a második olyan ország, amely szokatlan négyzet alakú zászlót használ.

A Vatikán zászlaja félig sárga vagy arany, félig fehér. A fehér szegmensen, amely a zászló jobb oldalán található, a Vatikán emblémája található. Ezt a zászlót hivatalosan 1929-ben ismerték el. Érdekes módon a világ 193 nemzeti zászlója közül csak három különbözik a többitől formában. Svájcon és a Vatikánon kívül a már említett Nepál a harmadik.

svájci zászlóVatikán zászlaja

4. Kereszt szimbólum

A kereszt szimbólummal a világ számos zászlóján találkozhatunk. Gyakran olyan valláshoz kapcsolják őket, amely a kereszténységet képviseli. Ezt a szimbólumot láthatja például Anglia, Grúzia, Norvégia, Svédország vagy Dánia zászlaján. A skandináv országokra jellemző az északi kereszt ábrázolása, amely a kereszténységet is jelképezi. Más szimbólumokat is használtak a kereszténység ábrázolására, de leggyakrabban a tipikus keresztet használták.

5. Az ország színei és története

A világ legtöbb zászlója nagyon hasonló színeket használ, gyakran az alapszíneket - piros, kék és sárga, de vannak egyedi színek is, amelyek nem túl jellemzőek. A színek kapcsolatának gyakran az ország történelme szolgál alapul . Ezért bemutatjuk a leggyakrabban használt színek jelentését a zászlókon.

Piros

A piros vagy vörös színt gyakran negatív eseményekkel társítják , és a zászlók jelentik ezt az érzelmet, a történelmi kontextus miatt is. Portugália például a vörös színt használja szimbólumként az ország szabadságáért vívott harcban elvesztett vér megjelenítésére, míg Marokkó ezzel a színnel fejezi ki hazájában élő emberek bátorságát és erejét. Mindkét ország ezt a színt használja arra, hogy jelezze állampolgáraik múltbeli szenvedését.

Kék

Néhányan azt gondolhatják, hogy a zászlók kékje az eget vagy az óceánt jelképezi. Ez néha előfordulhat a tengerparti országoknál, de a kék használatának mélyebb jelentése is lehet. A szabadságot és a békét szimbolizálhatja.

Sárga vagy arany

A használat története során a sárga vagy az arany színt a gazdagság vagy a jó energia jelzésére használták, mivel ezt a színt gyakran a nappal társították.

Zöld

A legtöbb zászlón a zöld szín az ország gazdag természetét vagy mezőgazdaságát jelképezi . Ezt a színt azonban az országok a remény és a fiatalság szimbólumaként is használják.

Fekete

Ezt a színt nem használják olyan gyakran, de ha mégis megjelent a zászlón, akkor az etnikai örökség, az ellenségek legyőzése vagy az ország elszántságának szimbólumaként használható. A halál és a gyász szimbólumaként is meg szokott jelenni.

6. A világ legszínesebb zászlója

Bár sok világzászló létezik, amelyek színek széles skáláját vonultatják fel, az az ország, amelyik a legtöbb színt használta zászlajában, egyértelműen Belize. A zászlónak összesen 12 színe van, ezzel a világ legszínesebb zászlójává lépett elő. A zászló kékre festett, középen fehér körrel, amelyen az ország címere található. Piros sávok vannak elhelyezve a zászló tetején és alján.

Belize zászlaja

7. Nap, csillagok, hold szimbólumai ...

A zászlón használt szimbólumok egy adott országban specifikus jelentést hordoznak. Azonban számos univerzális szimbólum is létezik, amelyeket az országok zászlóikon használnak. A zászlókon leggyakrabban megjelenő univerzális szimbólumok közé tartozik a nap, a hold, a csillagok, a háromszögek, a négyzetek vagy a keresztek. Példa erre Japán, amelyet a "felkelő nap országaként" ismernek, és ezért zászlaja közepén kör alakú minta található, amelynek a napot jelképező alakja van.

8. Zászlók és állatok

A meghatározott színek mellett az országok hajlamosak állatokat is feltüntetni zászlóikon. Egyes országok nemzeti madaraikat használják arra, hogy tükrözzék országuk örökségét. Például Ecuador zászlaja egy andoki madarat, az úgynevezett kondort használt szimbólumként. Más országokban vadállatokat , például oroszlánokat és egyéb állatokat is bemutatnak, amelyek az ország bátorságát és erejét képviselik. Vannak olyan országok is, amelyek fiktív állatokat használnak, például Wales zászlaja, amelyen egy sárkány van, és Albánia zászlaja, amelyen kétfejű sas van.

Ecuador zászlaja

9. A zászlók színcsoportok szerinti kategorizálása

Bár minden egyes világzászlót egyedinek tartunk mintáiban és színeiben, vannak bizonyos konzisztens sémák és színek, amelyekben láthatjuk az egyes országok összefüggéseit. Például az iszlám vallású országok gyakran használnak csillagokat és félholdakat a zászlóikban, hogy kifejezzék tiszteletüket vallási meggyőződésük iránt. Emellett azonban több összefüggés is található a zászlókon. Három fő kategóriát ismerünk, amelyekkel csoportosítjuk az országokat a színek és szimbólumok használata szerint a zászlókon.

Pánszláv színek

Azok az országok, amelyek zászlóiban pánszláv színek szerepelnek, tehát piros, fehér és kék színt használnak, Kelet-Európában találhatók. Ezeket az országokat egykor a Szovjetunió egyesítette, de a függetlenség elnyerése óta megalkották saját, azonos színű zászlóikat. Ezen országok közé tartozik Horvátország, Csehország, Oroszország, Szerbia, Szlovákia és Szlovénia.

Pánafrikai színek

A pánafrikai színek – piros, sárga és zöld – az afrikai kultúrán alapulnak. Az ebbe a kategóriába tartozó országok: Benin, Kamerun, a Kongói Köztársaság, Etiópia, Ghána, Guinea, Guyana, Mali, Mozambik, Szenegál, Togo, Zambia és Zimbabwe.

Pánarab színek

Olyan országok használják őket, amelyek csak fehéret, pirosat, zöldet és feketét használnak zászlóikban. Ezek az országok általában a Közel-Keleten találhatók: Irak, Jordánia, Kuvait, Szudán, Szíria, az Egyesült Arab Emírségek és Nyugat-Szahara.

10. A legritkább szín a zászlókon

A zászló legritkább színe a lila . Érdekes módon csak a világ két zászlóján használják, nevezetesen Nicaragua és Dominika zászlaján. A lila szín gyakran az ország királyi rangját vagy gazdagságát jelképezi, így meglepő, hogy a világ számos zászlaján nem jelenik meg ez a szín.

Az oka annak, hogy csak két ország használja ezt a színt, az az, hogy a lila a történelem során mindig is drága és nehezen hozzáférhető volt. Mindkét zászlót csak a 19. század végén készítették el, ami azt jelenti, hogy a festékekhez való hozzáférés sokkal könnyebb volt, mint több száz évvel korábban, amikor a legtöbb zászlót tervezték. Ez azt jelentette, hogy mindkét ország alacsonyabb költséggel és kevesebb munkával használhatta a költésges festéket.

Dominika zászlaja

11. Mi a vexikológia?

Tudta, hogy létezik egy tudomány, amely a zászlókat és a hozzájuk kapcsolódó emblémákat vizsgálja? Ez a tudomány, az úgynevezett vexikológia, mindenféle – modern és történelmi – zászlók kutatásával foglalkozik. Gyakorlatokat, sémákat hoz létre a zászlók jövőbeni tervezéséhez és használatához, valamint a zászlófejlesztés elméletét is jelenti.

A vexillológia arra törekszik, hogy megértse és megmagyarázza a zászlók fontos szerepét a modern világban. A vexillológia szó a latin vexillum kifejezésből származik, amellyel a rómaiak az oszlopon lévő vízszintes rúdra felfüggesztett anyag típusát illették. A klasszikus nyelvekben ez a legközelebbi megfelelője annak, amit ma zászlónak nevezünk.

12. Kalózzászló – Jolly Roger

Az utolsó és legérdekesebb tény, amire ebben a cikkben hivatkozni fogunk, a Jolly Roger nevű egyedi zászló, amely egy fehér koponyából és fekete alapon keresztezett csontokból áll. A kalózok összetéveszthetetlen szimbólumává vált. Ezt a zászlót vidámparkokban, tematikus éttermekben és még otthonokban is kiállítják. A legtöbb ember Jolly Rogert látva azonnal a kalózokra asszociál.

Kalóz zászló, koponya kardokkal

 

A zászló a 17. századból származik. Ekkortájt kalózhajókat láttak el a zászlóval, amely ma már ikonikusnak számít. A Jolly Roger zászlót kitűző híres kalózkapitányok közé tartozik Black Sam Bellamy, Francis Spriggs, Bartholomew Roberts, John Taylor és Edward England. A fő funkciója az elrettentés volt.

Oka van annak, hogy a Jolly Roger zászló olyan ijesztően néz ki: el kellett volna riasztania az esetleges támadásokat . A kalózhajókat gyakran támadta meg a haditengerészet vagy más kalózok. Hogy megakadályozzák, hogy megtámadják a hajóikat, a kalózkapitányok kitűzték a Jolly Roger zászlót.

kalóz zászló egy hajó árbocon

A történészek úgy vélik, hogy a Jolly Roger zászló fekete háttere figyelmeztetés volt. Mielőtt a Jolly Roger zászlót megalkották és a kalózhajókon kihelyezték, a kapitányok gyakran fehér vagy fekete zászlókat tűztek ki. A fehér lobogó jelezte a megadást.

A közhiedelemmel ellentétben a kalózhajókon nem mindig volt Jolly Roger zászló. A kalózok, mint a tengeri tolvajok, nem akarták megijeszteni áldozataikat és magukra vonni a figyelmet. Ezért vonták le a Jolly Rogert, miközben elvitorláztak a kereskedelmi hajók felé. Amikor elég közel volt a támadáshoz , a kalózhajók kitűzték a Jolly Roger zászlót.

Jelenleg több színes változata létezik ennek a zászlónak. Az évszázadok során a kalózok több tucat Jolly Roger zászlót terveztek.

 

Új hozzászólás:

...

Válasz hozzáadása hozzászóláshoz:

... Mégse
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Teljes (asztali) verzió